Elektrik-Elektronik Mühendisliği

elektrik-elektronik-muhendisligi

Elektrik-elektronik mühendisliği nedir?

Ülkemizde oldukça popüler olan elektrik-elektronik mühendisliği üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olarak çalışmakta olunan özel bir ilgi alanıdır. Mühendislikler içerisinde yer alan elektrik elektronik mühendisliği elektriğin bulunduğu her sahada devreye girebilmektedir. Ancak son yıllardaki teknolojik gelişmelerin neticesinde sadece elektrikle sınırlı kalmayan bu mühendislik dalının elektronik kısmı sürekli olarak değişerek güncellenmektedir.

Elektrik-elektronik mühendisliği dersleri nelerdir?

Hazırlık olan üniversitelerde 5 yıl, hazırlığı olmayan üniversitelerde 4 yıl boyunca eğitim alınır.  Bilgisayar Programlama, Bilgisayar Destekli Çizim, Diferansiyel Denklemler, Termodinamik, Ölçme ve Kontrol, Mukavemet, Akışkanlar Mekaniği, Tasarımda Malzeme Seçimi, İçten Yanmalı Motorlar, Elektrik Elektronik Bilgisi, Makine Teorisi ve Dinamiği, Isı Değiştiriciler, Robotik, Biomimetri, Takım Tezgahları Teorisi, Tersine Mühendislik, Transport Tekniği gibi dersler almaktadırlar.

elektrik-elektronik mühendisliği

Elektrik-elektronik mühendisliği taban puanları ve başarılı sıralaması nedir?

YGS-LYS Sistemindeki değişikliklerin puan türlerini kaldırmasından dolayı başarı sıralamaları bizim için önemli ölçüt olacaktır. Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul) 529 başarı sıralamasıyla, Koç Üniversitesi (İstanbul) Tam Burslu 577 başarı sıralamasıyla, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Ankara) Tam Burslu 710 başarı sıralamasıyla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) 2.400 başarı sıralamasıyla öğrenci kabul etmişlerdir.

Elektrik-elektronik mühendisliği hangi sağlarda çalışırlar?

Elektrik üretiminden dağıtımına ve elektriğin kullanıldığı bütün sistemlerin bakımına elektrikli gereçlerin ve aletlerin yapım ve bakımına elektrik-elektronik mühendisliği mezunları bakmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda oldukça gelişme gösteren elektronik sistemlerin bilgisayar ortamında tasarlanması, şekillendirilmesi, çeşitli yapılara uygulanması bu mühendisliğin sınırları içerisindedir. Yine elektronik mühendisliğinin sınırları içerisine giren çeşitli tıbbi aletlerin yapımı, evde kullanılacak olan elektronik aletlerin üretilmesi, telekomünikasyon alanında devreye girebilecek olan birçok telefonla ilgili olan sistemlerin tasarlanıp geliştirilmesi ve bakımı yine bu mühendisliğin ilgi alanında bulunan önemli hizmet kollarıdır.

Elektrik elektronik mühendisliği ne kadar maaş alır?

Özel sektör ile devlet kurumlarında çalışan elektrik-elektronik mühendislerinin maaşları farklılık göstermektedir. Devlet kurumlarında çalışan elektrik-elektronik mühendisinin maaşı ortalama 3.000 liradır. Zaman ilerledikçe bu maaşlar artmakta ve 5.000 olabilmektedir. Özel sektör acımasızdır. Yeni başlayan bir mühendis ortalama 2.000 alır ve alanında uzmanlaştıkça bu maaş 10.000’e kadar ulaşır.

Elektrik elektronik mühendisliği iş alanları

Sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir tarafında elektrik-elektronik mühendisliği için çok farklı iş sahaları bulunmaktadır. Üniversitelerin en popüler bölümleri arasında yer alan mühendislik 4 yıllık bir eğitim neticesinde kazanılan özel bir bilgi alanıdır. Bazı üniversitelerde İngilizce olarak verilmekte olan elektrik elektronik mühendisliği eğitimi sadece ülkemizde değil yurt dışında da iş bulma imkânları artırmaktadır. Günümüzde televizyon firmalarında, iletişim ve telekomünikasyon sektöründe, çeşitli resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgilenen firmalarda, kısaca elektrik ve elektronik kavramının bulunduğu her yerde iş imkânı mevcuttur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir