Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Cinsel istismara uğrayan çocuğun ifadesi nasıl alınır?

Cinsel istismara uğrayan çocuğun ifadesi nasıl alınır?

  • Ana Sayfa
  • MAKALE
  • Cinsel istismara uğrayan çocuğun ifadesi nasıl alınır?
Cinsel istismara uğrayan çocuğun ifadesi nasıl alınır?

Çocuğun ifadesinin ÇİM’de alınması esastır. Bu süreçte çocuğun veya ailesinin bir avukatı yoksa çocuğa barodan ücretsiz bir avukat atanmaktadır.

Cinsel istismar mağduru çocuğa ÇİM sürecinde psikolojik destek alması konusunda yönlendirme yapılmamışsa, çocuk hakkında sağlık tedbiri alınması bakımından çocuk savcılığına, çocuk polisine veya çocuk mahkemesine ihbarda bulunulabilir.

ÇİM olmayan illerde yukarıda belirtilen süreç Çocuk Şube Müdürlükleri’nde yapılmalı. Çocuk beyanı mutlaka yasa gereği sesli ve görüntülü kayda alınmalıdır.

ÇOCUK İZLEM MERKEZLERİ NEDİR?

Mağdur çocukların; kolluk kuvvetleri, adli merciler ve sağlık kurumları tarafından ayrı ayrı değerlendirilmesi ve bu süreçte yaşadıklarını defalarca dile getirmek zorunda bırakılması, gizliliğin yeterince sağlanamaması, ilgili kurumlarda çocukla görüşme yapanların; çocuğun ruhsal durumunu gözeterek görüşme yapabilecek yeterlikte eğitime sahip olmaması halinde, çocuğun uğradığı travma daha da şiddetlenmektedir. Çocuk İzlem Merkezleri (ÇİM), her il için ayrı olmak üzere Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, kurumlar bünyesinde kurulan cinsel istismara uğrama şüphesi altındaki mağdur çocukların, ifade alma, adli muayene ve diğer her türlü soruşturma işlemlerinin tek merkezde yapılması için planlanan yerlere verilen addır.

 

[su_youtube url=”https://youtu.be/HY_LDH96iGg” width=”420″ height=”340″]

Okumak isteyebilirsiniz; “Cinsel istismar durumlarında okul psikolojik danışmanı hangi yolu izlemelidir?”

Cinsel istismara uğrayan çocuğun ifadesi nasıl alınır? YAPILAN YORUMLAR