Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Cinsel İstismar Durumlarında Hangi Yolu İzlemeli?

Cinsel İstismar Durumlarında Hangi Yolu İzlemeli?

  • Ana Sayfa
  • MAKALE
  • Cinsel İstismar Durumlarında Hangi Yolu İzlemeli?
cinsel istismar

Cinsel İstismar Durumlarına Yönelik TÜİK verileri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçen yıl açıkladığı verilerine göre 2014 yılında 1377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuk olmak üzere 11 bin 95 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı.

Çocuklardan yüzde 57,6’sı 15-17 yaş grubundayken, yüzde 23,9’u da 12-14 yaş grubunda. İstismar mağduru çocukların yüzde 18,5’ini ise 11 yaş ve altındakiler oluşturdu.

TÜİK’e göre son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi.

Adalet Bakanlığı’na göre de 2015’te 16 bin 957 istismar davası açıldı, bunlardan 13 bin 968’inde mahkumiyet, 4 bin 751’inde de beraat kararı çıktı. Geri kalanı ise ‘diğer kararlar’ başlığında toplandı.

cocuk cinsel istismar

Cinsel İstismar Durumlarında Okul Psikolojik Danışmanı Ne Yapmalı?

1 ) Cinsel istismar durumlarında çocuğun beyanının doğruluğu sorgulanmadan, beyanı esas kabul edilerek süreç yürütülür.

2) Görüşme yapan kişi çocuğun anlatımı sırasında olaya ilişkin meraklı bir tutum içinde detayları öğrenmeye çalışmaz, hayret, üzüntü, öfke gibi duygusal tepkiler göstermez.

3) Çocuğun beyanını tutanak altına alır.

4) Türk Ceza Kanununun 279. maddesi gereğince bildirimler adli ve kolluk birimlerine ivedi bir şekilde yüz yüze ya da telefon yoluyla yapılır.

5) Bildirim sürecinde ailenin onayı aranmaz.

6) Bildirim sonrası süreçler hakkında çocuk bilgilendirilir

7) Tutanak, bildirim yapılan kuruma elden ulaştırılır.

8) Çocuğun ve haberdar olan diğer kişilerin başkalarına anlatımı engellenerek konunun gizliliğine özen gösterilir.

9)  Okul yönetimi tarafından il/ilçe MEM’lere “GİZLİDİR” ibaresi kullanılarak bilgi yazısı elden ulaştırılır.

Cinsel İstismar Durumlarında Yasal Çerçeve

cinsel istismar

TCK MADDE 103: Cinsel istismar

a) “On beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin anlam ve sonuçlarını algımla yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) diğer çocuklara karşı cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar”
şeklinde tanımlanmıştır.

  • Bu gibi durumlarla karşılaşan kamu görevlilerinin olayı bildirme zorunluluğu vardır. Burada şikâyet ile ilgili herhangi bir ayırıma gidilmemiştir.

TCK MADDE 278: Suçu bildirmeme

TCK MADDE 279. Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi- [1] Kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cinsel İstismar Durumlarında Hangi Yolu İzlemeli? YAPILAN YORUMLAR
  • Banu Çakıl
    3 ay önce

    1. Sınıf ogrencısı arkadaslarına arkadan surtunerek tacız edıyor. Kız erkek farketmıyo. Aıle aranıyor fakat telı kapalı bınde bır gelip cocugu tedavıye goturmuyor. Vc lere sokup cocukları tecavuz etcem sana deyıp tehdıt edıyo. Zorba cocuk hergun 6 kısıye zarar verıyo. Tek sınıfa degıl okuldakı dıger sınıflarıda dovup yaralıyor. Ailede sorunsuz 2 kez ayrılıp 3. Ye evlendıler ama anne asırı sınırlı kabul etmıyo suçunu. Bu cocuga yardım edın lutfen. 7 yasında fakat 9 yas sendromu yasıyor dedı baba. 7 yasında sıkayet kabul etmıyo dıyolar. Bu çocugun bu sekılde buyuyesıye kadar hayatımı kararcek hergun zarar hergun sıkayet var