Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Binnur Yeşilyaprak’tan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Açıklaması

Binnur Yeşilyaprak’tan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Açıklaması

  • Ana Sayfa
  • MAKALE
  • Binnur Yeşilyaprak’tan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Açıklaması
binnur yeşil yaprak yönetmelik açıklaması

Binnur Yeşilyaprak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in yakın zamanda yürürlüğe gireceğini belirttiği Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği taslağına yönelik sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Yönetmeliğin toplumsal barışı sağlamak amacıyla değiştirilmesinin mesleki ilkelere uygun olmadığını belirten Yeşilyaprak, bu konunun birkaç noktasının tartışılması yerine bütünsel olarak ele alınıp bilimsel ilkeler temelinde tartışılabileceğini belirtti. Yeşilyaprak ayrıca yayınladığı sosyal medya açıklamasında genç meslektaşlara sitemde bulundu. Binnur Yeşilyaprak’ın açıklaması;

“Ben bu alanı çok seviyorum”

“Ne düşündüğümü soranlara yanıtımdır: MEB’in hazırladığı yönetmeliğin ne içeriği, ne değiştirilme gerekçesi ne de tartışma biçimi akılcı, bilimsel ve mesleki ilkelere uygun değildir. Okullarımızda uygulanan eğitim programları ve rehberlik hizmetleri alandaki gelişmelere, mesleki ilkelere ve öğrenci ihtiyaçlarına uygun değildir. 2005 yılından itibaren KGRP uygulamaya konduğu halde ilgili düzenleme ve yönetmelikler buna uygun değildir. Bu yüzden yönetmeliğin bir kaç noktasını tartışmak yerine bütünsel olarak ele alınıp çağdaş ve bilimsel ilkeler temelinde nasıl hazırlanacağı ve okullarımızda PDR hizmetlerinin hangi model ve yaklaşımla verileceği tartışılmalı, yönetmelik de buna göre hazırlanmalıdır. Böyle taslak yönetmelik metinleri üzerinde ilgili akademisyenlerimiz çalıştı ve elimizde bu örnekler mevcut. Bu konuda Türk PDR-DER görev üstlenir ve bakanlığa yeni bir yönetmelik sunarız. Bunun tartışmasını sosyal medya üzerinden yapmayı da doğru bulmuyorum.
Alan akademisyenlerine olumsuz “sataşmaları” çok haksız buluyorum. Çünkü hiçbir alan yoktur ki her yıl Anabilim Dalı başkanları bir araya gelip alandaki tüm sorunları tartışan ve eylem planları yapıp çaba harcayan. Dernek olarak bizim kadar organize olan ve alan sorunları ile ilgilenen başka hiçbir alan yoktur. Genç arkadaşlar heyecanlanıp akademisyenlere veryansın ediyor, onları anlıyor ama hak vermiyorum. Birbirimizi dışlayarak değil bir olarak sorunları aşabiliriz. Herkesi PDR alanının ilkelerini benimsemeye ve bu şekilde iletişim kurmaya davet ediyorum. Sosyal medyadan polemiğe girmeyeceğim. Kısa yazmayı planlamıştım uzun oldu, dikkat çeksin diye de resmimi koydum. Ben bu alanı çok seviyorum ve bu alana borçluyum bu nedenle sorunları ile hep ilgilendim ve ilgilenmeye de devam edeceğim.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…”

Binnur Yeşilyaprak’tan Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği Açıklaması YAPILAN YORUMLAR