Bilgisayar Mühendisliği

Gelecek İçin Bilgisayar Mühendisliği

Günümüz bilgi çağı olmakla birlikte teknolojiyi altyapıya yerleştirerek aynı zamanda teknolojinin hükümdar olduğu bir dönemdir. Hal böyle olunca da ticaretten eğitime sağlıktan sanata son derece teknolojik bir altyapı gerektirmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan ihtiyacı kapatmak için üniversitelerde eğitim alan bilgisayar mühendisleri oldukça önemli bir vazife icra etmektedirler. Bu açıdan değerlendirildiğinde bilgisayar mühendisliği sadece bugünün değil geleceğin de mesleği olarak ön plana çıkmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği İlgi Alanları

Ülkemizin birçok üniversitesinde açılmakta olan bilgisayar mühendisliği bilgisayara ait olan her türlü yazılım ve tasarım işinde devreye girebilmektedir. En temel fonksiyonuyla bilgisayara ait olan bütün tasarım geliştirme ve yazılım işlerinden bilgisayar mühendisleri sorumludur. Ayrıca bilgisayardaki her türlü yazılımın kullanımı, eğitimi, araştırılması ve geliştirilmesinden de yine bilgisayar mühendisleri birinci dereceden sorumludur. En güncel teknolojiler, bilgisayar sistemleri, bilişim sistemleri, çeşitli yazılım dersleri, mühendislik eğitimi sırasında üniversitelerde verilmektedir. Ayrıca fizik, istatistik, elektrik elektronik gibi bir takım temel destek dersleri de mühendislik fakültelerinde yer almaktadır. laboratuvar çalışmalarının ağırlıkta olduğu bilgisayar mühendisliği artan bir taleple öğrenciler tarafından ilgi görmektedir.

bilgisayar mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler ve Konular İşlenir

Gömülü sistemler, algoritma analizi ve tasarımı, mikroişlemcili sistemler, bilgisayar mimarisi, bilgisayar ağları, yazılım mühendisliği, veritabanı sistemleri ve veritabanı uygulama geliştirme, hesaplamalı geometri, çizge kuramı, paralel programlama, ve yüksek performanslı hesaplama gibi dersler-konular işlenmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Olanakları

Bilgisayara ait olan yazılım tasarım ve geliştirme işlemleri çeşitli sistem kuruluşları, bilgisayar donanımlarının geliştirilmesi ve bakımı noktasında ihtiyaç duyulan bilgisayar mühendisliği çok geniş bir sahada iş bulabilmektedir. Bu yönüyle bankalarda, yazılım firmalarında, eğitim, endüstri ve ticaret alanında sürekli olarak bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları, Bilgisayar Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar mühendisliği maaşları kişinin sahip olduğu uzmanlık alanı, tecrübesi ve çalıştığı alanlara ve ne kadar süre çalışabileceğine göre oldukça farklılık göstermektedir. Bilgisayar mühendisinin hakim olduğu programlama-yazılım dilleri, özellikle bilişim sektöründe gelişmekte olan ülkemizde iyi paralar kazandıracaktır. Bilgisayar mühendisleri çalıştığı sektöre göre ülkemizde 2.500 lira ile 10.000 lira arasında maaş alabilmektedirler. Bunlar ülkemizin verileridir, yurt dışında çalışma imkanı olan ve alanında saygın konumda olan bilgisayar mühendisleri 20.000 dolara kadar maaş alabilmektedirler.

2018 Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

YGS-LYS Sistemindeki değişiklikler ile puan türlerinin birçoğu kaldırıldı. Bu yüzden puanlara değil geçmiş yıllardaki başarı sıralamasına bakılması önemli ölçüt olacaktır. Geçtiğimiz yıl en yüksek başarı sıralamasına göre öğrenci kabul eden üniversitelerden; Koç Üniversitesi Tam Burslu taban sıralama olarak 954, Boğaziçi Üniversitesi taban sıralama olarak 1.134, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Tam Burslu taban sıralama olarak 1.795, Orta Doğu Teknik Üniversitesi taban sıralama olarak  3.466 ve İstanbul Teknik Üniversitesi taban sıralama olarak  4.087 taban sıralaması ile öğrenci kabul etti. En düşük başarılı sıralaması ise taban sıralama olarak Pamukkale Üniversitesi 111.526 öğrenci kabul etti.

Bilgisayar Mühendisliği Mesleği Haklarını Savunan Bilgisayar Mühendisleri Odası

“Bilgisayar Mühendisleri Odası Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 135. Maddesinde tanımlı Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşudur.  6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu uyarınca 2012 yılında kurulmuştur. Türkiye sınırları içinde meslek ve sanatlarını yürütmeye yasal olarak yetkili mühendis, yüksek mühendis, yüksek mimar, mimarları bünyesinde toplayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği içinde yer alan ve tüzel kişiliğe sahip olan 24 odadan biridir.

Bilgisayar Mühendisleri Odası, ilgili yasalar ve BMO Ana Yönetmeliği hükümlerine göre faaliyet gösterir. Buna göre; Türkiye’de mesleklerini icra eden bilgisayar, bilgisayar bilimleri, bilgisayar ve enformatik, bilgisayar sistemleri, bilgisayar ve kontrol, yazılım, bilişim sistemleri, yazılım ve bilişim mühendisleri Bilgisayar Mühendisleri Odası’na üye olurlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir