Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Beier Cümle Tamamlama Envanteri

Beier Cümle Tamamlama Envanteri

Psikolojik danışmanlar tarafından uygulanır. Kısa sürede biten ve kolay değerlendirilen bir testtir. Bireyin duygu ve düşüncelerini ortaya koyar. Test tabi tutulan bireyin iç dünyasına ilişkin sorunları ortaya çıkarır.Bireye zorlama gerektirmeden tamamen iç dünyasını yansıtacak şekilde cevap seçenekleri sunmaktadır.

Kişinin problem alanları hakkında bir görüş elde edilmesine yardımcı olan projektif bir testtir. 

Testin iki formu vardır. Form A 56, Form B ise 67 maddeden oluşmaktadır.

Süre sınırı yoktur ancak bireyin ne kadar zamanda cevapladığına yorumlamada dikkat edilir.

BEİER CÜMLE TAMAMLAMA ENVANTERİ NEDEN VE NE ZAMAN KULLANILMALI? Birey tanıma tekniklerinden biri olan cümle tamamlama testi, projektif testler arasında yer alır. Bireyin paylaşamadığı, duygu ve düşüncelerini anlamaya yönelik bir testtir. Birey bu testte eksik cümleleri tamamlayış biçimiyle, ilgilerini, tutumlarını, arzularını, beklentilerini, sıkıntılarını vb. duygu ve düşüncelerini yansıtır. Bireyin iç dünyasına ait bilgiler edinmek istendiği zaman kullanılır.

BEİER CÜMLE TAMAMLAMA ENVANTERİ KİMLERE, NASIL UYGULANIR? Testin A ve B olmak üzere 2 adet formu bulunmaktadır. A formu 56 eksik cümleyle 8 ile 16 yaşlar arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. B formu ise, 67 eksik cümle ile daha ileri yaşlardaki çocuklara uygulanmaktadır. Projektif bir teknik olduğundan uzmanlık gerekmektedir. Bireysel olarak ya da belli bir gruba uygulanabilir. Yönerge okunarak, bireyin eksik cümleleri tamamlaması istenir.

BEİER CÜMLE TAMAMLAMA ENVANTERİ NASIL DEĞERLENDİRİLİR VE YORUMLANIR? Test, analiz formuna işlenerek değerlendirilir. Cümlelerin pozitif, negatif ve nötr olduğu belirlenerek +  –  0 şeklinde forma işlenir.

Pozitif             : Duruma ilişkin olumlu duygusal ifadelerdir.

Negatif           : Duruma ilişkin olumsuz duygusal ifadelerdir.

Nötr                : Cümle ile alakasız, pozitif ya da negatif duygu ifade etmeyen cümlelerdir.

Örneğin: Büyüdüğüm zaman çok başarılı bir doktor olmak istiyorum. (pozitif)

Arkadaşlar yakınımda otururlar. (nötr)

Yaramazlık yaptığım zaman annem beni döver ben de üzülürüm. (negatif)

Testi yorumlarken, çözümleme kağıdında belirtilen alanların hangisinde daha çok negatif duygu ifadesi olduğuna dikkat edilir. Ancak, bireyin her ifadesinin üzerinde önemle durulması gerekir. Sorun olduğu tespit edilen durumlar için birey danışmaya alınır.

Beier Cümle Tamamlama Envanteri BENZER İÇERİKLER
Beier Cümle Tamamlama Envanteri YAPILAN YORUMLAR